ASANPOOSH WORK WEAR (Since 1980)

لباس کار و پوشاک زمستانی


زمستان به معنای باد و باران بیشتر در کنار کاهش دما است، کسانی که در این شرایط نامطلوب کار می کنند با چالش ها و خطرات زیادی مواجه خواهند شد، بنابراین باید لباس کار زمستانی مناسب را تهیه کنند. کار در محیط آزاد و در دمای سرد به چیزی بیش از یک کت و شال گردن نیاز دارد، تهیه لباسکار زمستانی صحیح برای کارگران بسیاری از صنایع که در انواع آب و هوا زمان خود را در فضای باز می گذرانند حیاتی است. دمای سرد به خودی خود یک خطر ایمنی بوده و تهیه لباس کار و تجهیزات ایمنی که می توانند از آب و هوای زمستانی نیز محافظت کنند به معنای ایجاد محیط های کاری امن تر و راحت تر است. پوشیدن لباس کار مناسب، لباسی که در آب و هوای خاص به ما احساس خوبی بدهد، بر نحوه انجام یک کار تاثیر مستقیم میگذارد.

با نزدیک شدن به فصل زمستان، اطمینان از پوشیدن لباسکار مناسب، از کت گرفته تا کفش، حتی کیف و سایر لوازم جانبی، بیش از هر زمان دیگری ضروری است. انتخاب لباس کار زمستانی مناسب اغلب ایمنی کارگران را افزایش می دهد، به خصوص در کارهایی که در محیط های آزاد انجام می شوند. لباس پوشیدن با توجه به آب و هوا بخش مهمی از زندگی کاری است، به خصوص زمانی که شرایط نامطلوب می تواند بر شغل تاثیر بگذارد. لباس کار زمستانی طیف وسیعی از لباس ها و لوازم جانبی متناسب با هوای سرد را در بر می گیرد تا راحتی، گرما و کاربردی بودن را در طول روز کاری در اولویت قرار دهد.


لباس کار زمستانی

عرق کردن از گرما یا رنج بردن از سرما عواملی هستند که حواسمان را از کار پرت می کند و مطمئناً می توانند باعث شود تمرکزمان را روی کاری که انجام می دهیم از دست بدهیم و برای برخی مشاغل، یک حواس پرتی کوچک می تواند خطرناک باشد. به همین دلیل درک این نکته مهم است که لباس کار نه تنها باید ایمن باشد، بلکه به اندازه کافی راحت باشد تا اطمینان حاصل شود که بدون ناراحتی کار می کنیم. لباس هایی که در محل کار می پوشیم، در بسیاری از موارد، تجهیزات حفاظت فردی (PPE) نیز هستند و باید به این شکل در نظر گرفته شوند؛ این بدان معناست که نه تنها به لباس کاری که انتخاب می کنید، بلکه باید به نحوه استفاده از آن نیز توجه کنید.

علاوه بر این، باید درک کنید که چیزی به نام لباسکار عمومی وجود ندارد و لباس هایی برای هر نوع کار به خصوص برای هر شرایط محیطی وجود دارد. کار در فضای باز و در زمستان، نیازمند لباس کار زمستانی است که مطمئناً با لباس کسانی که در کارگاه کار می کنند تفاوت بسیاری دارد. این لزوماً به این معنا نیست که لباس کار پوشیده شده توسط افرادی که در فضای باز و در هوای سرد کار می کنند باید گرمتر و سنگین تر باشد؛ ممکن است نوع کار به صورتی باشد که حرکت مداوم داشته و دمای بدن کارگر را افزایش دهد، این به این معناست که او به لباسکار های سبکتر و تنفس پذیرتری نسبت به کارگران کارگاهی نیاز دارد.


اهمیت جنس لباس کار زمستانی

کار در فضای باز چالش برانگیز است و وقتی هوا سرد می شود یا برف می بارد سخت تر می شود؛ انتخاب لباس کار زمستانی مناسب در چنین شرایطی اهمیت بیشتری پیدا میکند. انتخاب های زیادی در مورد جنس لباسکار زمستانی وجود دارد، اما اکثر مردم تمایل دارند روی سبک و احساس راحتی لباس تمرکز کنند؛ برخی ممکن است به راحتی خود توجه بیشتری نشان دهند، مثلاً بتوانند آزادانه در اطراف حرکت کنند. اگرچه در نظر گرفتن این عوامل اشتباه نیست، اما یک چیز وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود: جنس لباس کار. انتخاب صحیح جنس لباس کار زمستانه می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد، از جمله:

•         سطوح خستگی پایین تر

•         بهره وری بهتر

•         دوام طولانی

•         قابلیت پوشیدن برای انواع پوست، از جمله پوست های حساس

•         کاهش صدمات

•         بهبود ایمنی

الزامات لباسکار را می توان با پارچه مناسب برآورده کرد، این الزامات معمولاً به صنعت و گاهی اوقات محل کار بستگی دارد. مشاغل خاص به کارگرانی نیاز دارند تا لباس های مطابق با استانداردهای ایمنی، مانند ویژگی های ضد حریق یا رطوبت گیر بپوشند. لباس کار زمستانی نباید سنگین، حجیم یا دست و پا گیر باشد و نباید در نحوه راه رفتن و انجام وظایف کارگر تداخل ایجاد کند؛ مشکل این است که معمولاً یافتن لباس کار با کیفیت، ضد آب، با دوام و محافظت اضافی در برابر آب و هوا بدون افزایش وزن مشکل است.


لباسکار زمستانی


لباس کار لایه لایه در زمستان

پوشیدن یک لباس حجیم برای گرم ماندن در هوای سرد زمستان در واقع بی تاثیر است، به همین دلیل است که روش لایه ای ترجیح داده می شود. زمانی که لایه بندی لباس کار به درستی انجام شود، حتی با پوشیدن چندین لایه، هیچ اختلالی در حرکت کارگر ایجاد نخواهد شد. لایه بندی لباس کار عایق ایده آلی را برای گرم نگه داشتن شما فراهم می کند، همچنین به شما این امکان را می دهد که بسته به آب و هوا و سطح فعالیت خود، لایه ها را اضافه یا حذف کنید. به عنوان لایه داخلی خود، سعی کنید از پشم، ابریشم یا مواد مصنوعی استفاده کنید تا رطوبت را از بدن خود دور نگه دارید، این پارچه ها همچنین گرمای بدن را بیشتر از پنبه نگه می دارند.

برای گرم نگه داشتن باید از لباس های محافظ مانند ژاکت استفاده شود، بهترین مواد برای لایه بیرونی لباس کار پشم گوسفند و الیاف مصنوعی است. انتخاب لباسکار زمستانی از جنس نخی گزینه مناسبی نیست، اگرچه پنبه به دلیل قابلیت تنفس در بیشتر اوقات سال ماده خوبی است، اما به راحتی مرطوب می شود، همچنین تمایل به از دست دادن عایق دارد که می تواند برای کارگر در فضای باز خطرناک باشد. با این حال، این لایه بیرونی باید به اندازه کافی قابل تنفس باشد تا امکان تهویه را برای کارگر فراهم کند. لایه میانی لباس کار نیز باید در جذب عرق مفید باشد؛ اگرچه هوا سرد است، اما افراد درحین کار هنوز هم می توانند عرق کنند.


سیستم لایه بندی در لباس کار زمستانی چه مزایایی دارد؟

استفاده از چند لباس به صورت لایه ای برای کار در زمستان می تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

•      کاهش رطوبت

هدف اصلی لایه بندی لباسکار این است که با اجازه دادن به عرق برای خشک شدن سریع، رطوبت را از بدن دور کند، این کار از سرد شدن یا هیپوترمیک شدن کارگران و همچنین از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می کند. بهترین گزینه های پارچه برای لایه پایه پلی استر، پشمی و ابریشم هستند.

•      عایق

این لایه میانی لباس کار زمستانی است که با ایجاد یک سد حرارتی به حفظ گرمای بدن کمک می کند، جنس های مختلفی از پارچه می تواند انتخاب شود، اما مواد ضخیم تر ترجیح داده می شوند؛ به عنوان مثال می توان به جوراب های پشمی سنگین، کت های عایق، شلوار جین کشدار، و پیراهن های لحافی اشاره کرد.

•      حفاظت دربرابر باد و آب

لایه بیرونی لباس کار زمستانی از ورود باد و رطوبت به لایه های داخلی اطمینان می دهد که می تواند شامل ژاکت های سنگین تا چکمه های کار لاستیکی باشد. اکثر این لباس ها اجازه می دهند تا مقداری عرق از بدن خارج شود.


لباس کار زمستانی


نکاتی که در انتخاب لباس کار زمستانی باید در نظر گرفته شود:

1- کیفیت

اگر صحبت از کار حرفه ای است، لباس کار باید مناسب و با کیفیت باشد؛ بنابراین در زمان خرید باید به مواد، پارچه ها، درزها و هر آنچه که یک لباس کار را بادوام و کارآمد می کند، توجه کنید.

2- تناسب

تناسب در زیر موضوع «راحتی» قرار می گیرد؛ لباس کار زمستانی نباید خیلی تنگ و یا خیلی گشاد باشد، در حالت اول حرکت را محدود می کند، در حالت دوم خطراتی را برای کارگر به همراه خواهد داشت. قابلیت تنفس نیز یک جنبه مهم تناسب لباسکار زمستانی است، زیرا تعریقی که در سطح اپیدرم بدن راکد می شود، به افزایش احساس سرما کمک می کند.

3- رنگ

شاید بی ربط به نظر برسد، اما برعکس، رنگ لباس کار برای ایمنی مهم است؛ اگر شغل شما شکارچی یا نگهبانی است، انتخاب لباسی که کارگر را با محل کار استتار کند انتخاب خوبی است.

4- جزئیات لباس کار

لباس کار در فضای باز برای زمستان باید دارای زیپ های تقویت شده باشد که حتی با دستکش به راحتی باز و بسته شود. سرآستین ها نیز باید قابل تنظیم باشند، در صورت امکان، لباسکار با سرآستین های بلندتری را انتخاب کنید که محافظت بهتری در برابر آب و سرما ایجاد می کند.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید