ASANPOOSH WORK WEAR (Since 1980)

پوشاک و لباس کار نظامی


امروزه انتخاب هر نوع پوشاکی با برندها و سبک های جدیدی که هر روز به صورت آنلاین ارائه می شوند، نامحدود و دشوار است. یونیفرم ها و لباس کار نظامی به ارتقای حس انسجام و تعلق در میان اعضای یک سازمان کمک می کند و قدرت و انضباط را به متحدان و دشمنان منتقل می کند. برای اعضای هر بخش نظامی، لباس کار نوعی ارتباط است؛ آنها رتبه، سنوات خدمت، تخصص شغلی، تکالیف و جوایز خاص کسب شده را در یک نگاه نشان می دهند. لباس نظامی همچنین یک هدف عملی دارد و به راحتی از ظاهر آن می توان تشخیص داد چه کسی مسئول چه موقعیتی است، از یک مسئول جلسه رسمی گرفته تا یک آتش نشان.

با وجود این همه تنوع در تولید کنندگان، برندها و مدل ها یک خریدار باهوش باید مشخص کند که به دنبال چه چیزی باشد و پوشاک نظامی مورد نظرش را با قیمت مقرون به صرفه بدست آورد. مهمترین نکته برای خرید لباس کار نظامی مناسب این است که مشخص کنید نیاز شما چیست، زمانی که نیازهایمان و عوامل موثر بر انتخاب، مانند برند، دوام و قیمت را بدانیم، می توانیم جستجو را برای لباس مناسب آغاز کنیم.


اهمیت پوشاک نظامی

لباس نظامی بخش مرکزی فرهنگ نظامی در هر سازمان و ارگانی است. ممکن است متوجه شوید که شخصی در حالی که یونیفرم نظامی خود را به تن دارد رفتار متفاوتی از خود نشان دهد، این به این دلیل است که قوانین آداب سختگیرانه ای برای اعضای یک ارگان نظامی در زمانی که در لباس فرم نظامی هستند وجود دارد. در هر سازمان نظامی تعدادی یونیفرم وجود دارد که از یکدیگر متفاوت به نظر می رسند؛ این یونیفرم ها بر اساس شاخه خدمات، فصل، جنسیت، مناسبت و بسیاری عوامل دیگر تفاوت دارند. حقیقت این است که صدها نوع مختلف لباس نظامی وجود دارد و اعضای هر ارگان موظفند تمام لباس ها، علائم و آرم ها را در طول آموزش اولیه حفظ کنند. اگرچه پوشاک نظامی در خدمت سربازی تعلیم داده می شود، اما برای یک چشم آموزش ندیده، در نگاه اول تشخیص اینکه یک نظامی بخشی از کدام شاخه است دشوار می باشد. نوع لباس کار نظامی و رنگ آن بر اساس ارگان و پست هر فرد مشخص می شود و علاوه بر نظم بخشیدن، باعث افزایش ایمنی فرد می شود.  


پوشاک نظامی


ویژگی های لباس نظامی

با دقت بیشتر در لباس های نظامی ایران، متوجه می شوید که این لباسها معمولاً طرح های چریکی یا شطرنجی دارند و بخش کوچکی از آنها بدون طرح هستند. انتخاب جنس و نوع طرح پارچه، رنگ و دوخت از مهمترین مسائلیست که توسط هر سازمان نظامی برای انتخاب و خرید لباس کار در نظر گرفته می شود. از آنجایی که لباس نظامی نیز مانند لباس کار سایر مشاغل به مدت طولانی بر تن افراد است، باید در کنار موارد گفته شده راحتی را به همراه داشته باشد. لباس های نظامی در محیط های متفاوتی از جمله خیابان ها، کوهستانیا جنگل و در شرایطی مانند تعقیب یا درگیری استفاده می شوند، بنابراین نیاز به دوام بالا و قابلیت استتار در محیط دارد. همچنین این نوع لباس ها نیاز به شستشوی مداوم دارند، در نتیجه باید جنس پارچه لباس نظامی به صورتی باشد که در برابر شسشو کیفیت خود را از دست نداده و ساییده نشوند.

جنس پارچه در تمام پوشاک نظامی باید به صورتی باشد که گردش هوا به خوبی در آن صورت گیرد تا گرما و تعریق برای فرد نظامی ایجاد نشود و در عملکرد او اختلال ایجاد نکند. انتخاب جنس پارچه لباس نظامی به عوامل مختلفی از جمله دمای هوا، تابش مستقیم خورشید و خطرات موجود در محیط نیز بستگی دارد، زیرا لباس کار نظامی باید دارای مقاومت در برابر این موارد نیز باشد. شخصی که لباس نظامی بر تن دارد وظیفه محافظت از جان و مال سایرین را بر عهده دارد، بنابراین در درجه اول خود او نیز باید ایمنی کافی داشته باشد.


انواع لباس های نظامی و کاربرد آنها

تنوع لباس های نظامی بسیار بالاست و نمیتوان به یک گروه، یک نوع پارچه یا یک مدل خاص اشاره کرد. پوشاک نظامی به طور کلی به لباس های مورد استفاده در صنعت دفاعی کشور (اعم از نیروی مرزی، انتظامی، دریایی، هوایی، راهنمایی و رانندگی و ...) اشاره دارد. همانطور که گفته شد جنس، طرح و رنگ پارچه لباس نظامی بر اساس محیط کاری، مقام و شرایط شغل انتخاب می شود و شامل بلوز و شلوار، اورکت، کلاه و آرم وعلائم نظامی می شود. در واقع علاوه بر نشان ها و درجات روی لباس نظامی، نوع و طرح پارچه آن نشان از دسته و مقام فردی که آن را پوشیده دارد؛ به همین جهت انواع لباس نظامی بر اساس پارچه های آن دسته بندی می شود:

•         لباس های نظامی با پارچه چریکی (پلنگی): این نوع پارچه ها رایج ترین نوع طرح در پوشاک نظامی هستند و علاوه بر پرسنل نهادهای نظامی، افراد شاغل د رمحیط بانی نیز از آن استفاده می کنند.

•         لباس نظامی با پارچه طرح دیجیتال: این نوع پارچه با داشتن پیکسل های کوچک فراوان می تواند الگوهای متفاوتی را ایجاد کند و قدرت استتار را افزایش می دهد.

•         لباس نظامی ساده: همانطور که از اسم این مدل پیداست، پارچه این نوع لباس های نظامی بدون طرح و تک رنگ هستند و در محیط هایی مانند بیابان یا مناطق برفی بهترین انتخاب هستند.


ویژگی های لباس نظامی


جنس پارچه پوشاک نظامی

علاوه بر ویژگی های گفته شده، جنس پارچه لباس نظامی نیز از مهمترین عوامل موثر بر راحتی، قیمت و    دارد. متداول ترین پارچه های که برای این دسته از پوشاک استفاده می شود، عبارتند از:

1- پارچه ترگال یا کجراه: پارچه ترگال نوعی پارچه رایج برای دوخت انواع لباس کار اداری، نظامی و صنعتی می باشد. دلیل این انتخاب دوام بالا در عین وزن کم این پارچه است، پارچه ترگال از ترکیبی از الیاف ویسکوز و پلی استر تولید می شود و در انواع رنگ ها و طرح ها قابل سفارش می باشد.

2- پارچه کتان: بافت پارچه کتان نیز همانند پارچه ترگال به صورت مورب است، اما تفاوت اصلی این دو جنس در این است که پارچه های کتان دارای الیاف پنبه بوده و عملکرد آن به دلیل جلوگیری از تعریق در لباس های نظامی بهتر خواهد بود. لباس نظامی با پارچه کتان ویژگی های دیگری مانند راحتی، وزن کم و استحکام بالا دارد، اما قیمت آن کمی از پارچه ترگال بیشتر می باشد.

3- پارچه برزنتی: پارچه های برزنتی به دلیل ضخامت نسبتاً بالا در لباس کار نظامی مانند بلوز و شوار کاربرد ندارند، اما برای تولید کیف، کلاه و روکش ها بهترین انتخاب هستند. مهمترین ویژگی این پارچه ها خاصیت ضد آب بودن آنهاست و امکان تولید در طرح های دیجیتالی و چریکی را دارند.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید